Filozofia kosmetyki naturalnej

Życie w środowisku zanieczyszczonym przez spaliny, kwaśne deszcze, kurz, a także obciążonym promieniowaniem ultrafioletowym wywierają na skórę tak ujemny wpływ, iż wymaga ona szczególnej staranności w codziennej pielęgnacji. Wyważony tryb życia oraz delikatna pielęgnacja naturalnymi kosmetykami firmy LOGONA uzupełniając się sprawiają, iż skóra w każdym wieku pozostanie zdrowa i zachowa piękny wygląd.

Kosmetyki naturalne firmy LOGONA - z zawartością czystych ekstraktów ziołowych i olejków eterycznych - wspomagają skórę w przywróceniu i zachowaniu jej naturalnych funkcji fizjologicznych. Skóra pośrednicząc pomiędzy organizmem a środowiskiem zewnętrznym jest głównym organem w regulacji temperatury, zabezpiecza przed utratą płynów oraz przed wnikaniem do wnętrza naszego organizmu drobnoustrojów. Skóra stanowi też istotną część układu immunologicznego, współdziałając w mobilizacji systemu odpornościowego organizmu.

Ekstrakty ziołowe, olejki eteryczne a także naturalne witaminy wspierają skórę w powrocie do naturalnych funkcji fiziologicznych. Tak na przykład tłusta skóra nigdy się nie znormalizuje, jeśli będziemy ją regularnie - przy pomocy syntetycznych kosmetyków - wysuszać. Naturalne kosmetyki LOGONY, w przeciwieństwie do kosmetyków pochodzenia chemicznego, zaopatrują skórę w odpowiednią ilość tłuszczu, sygnalizując jej zarazem, iż posiada ona wystarczającą rezerwę tłuszczu i żaden z gruczołów tłuszczowych nie musi go już więcej produkować.

Sucha skóra będzie “leniwa i nie da z siebie nic”, jeśli syntetyczne kosmetyki dostarczać jej będą zbyt dużo tłuszczu i wilgotności. Dlatego też wyważone receptury kosmetyków naturalnych LOGONY “zmuszają skórę do pracy”, m.in. w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności.

Badania naukowe potwierdzają, że naturalne substancje są lepiej tolerowane przez skórę niż substancje syntetyczno-chemiczne. Znane są oczywiście alergie na naturalne substancje. Są one jednak często wynikiem występujących już alergii na syntetyczne konserwanty i barwniki. Dlatego też ważnym jest - "natury" nie mieszać z "chemią". Jeśli decydujemy się na stosowanie w pielęgnacji twarzy i ciała kosmetyków naturalnych, nie należy stosować równocześnie żadnych chemiczno-syntetycznych preparatów pielęgnacyjnych.

Różnica między preparatami biologicznymi a chemicznymi jest zasadnicza.
Polega przede wszystkim na tym, iż preparaty:

 • naturalne pobudzają i wspomagają skórę w jej naturalnych funkcjach fizjologicznych
 • chemiczno-syntetyczne pracują za skórę, zakłócając jej naturalny rytm i wyłączając ją z procesów odnowy.

Oferowane przez nas produkty biologiczne kierujemy do wszystkich, którzy pragną swoją twarz i ciało starannie pielęgnować olejami i ekstraktami wywodzącymi się z wyłącznie natury.


Od wody kwiatowej do kremu nawilżającego, czyli jak powstaje produkt naturalny.

Dla wielu z nas jest faktem oczywistym wstąpić do sklepu i wybrać - z pośród licznej ilości kolorowych, prześlicznych tubek, buteleczek i pudełeczek - swój ulubiony artykuł pielęgnacyjny, aby się nim w domu “rozkoszować”.

Na przykładzie kremu nawilżającego z róży do suchej skóry pragniemy Państwu zaprezentować sposób wytwarzania kosmetyków naturalnych w firmie LOGONA.

“Hm..., krem nawilżający, cóż on może mieć takiego szczególnego? Trochę wody, składników czynnych, olejków i parę substancji zapachowych. Wszystko razem wymieszać i tak mamy gotowy krem do pielęgnacji twarzy...!”

W rzeczywistości jednak produkcja artykułu kosmetycznego jest o wiele bardziej pracochłonna i skomplikowana, jak by nam się "na pierwszy rzut oka" wydawało. Proces rozwoju dobrego produktu naturalnego, skutecznie pielęgnującego i nie wywołującego podrażnień skóry, ani jej alergii może trwać nawet do kilkunastu miesięcy.

Początkiem jest zawsze dobór składników czynnych i surowców. W firmie LOGONA są one starannie dobierane przez kierownika działu rozwoju. Szczególną uwagę kładzie się tu na wysoką jakość dobieranych czysto roślinnych surowców, pochodzących ze zbiorów ekologicznych lub kontrolowanych biologicznie dzikich zbiorów.

W przypadku kremu nawilżającego z róży zdecydowano się na następujące składniki: masło kakaowe, olejek z ziaren ryżu, olejek migdałowy, olejek jojoby, olejek z oliwek, gliceryna pochodzenia roślinnego, ekstrakt z kwiatów róży, ekstrakt z nagietka, wosk pszczeli, mieszanka olejków eterycznych i witamina E.

Wszystkie substancje tego kremu nie tylko zostały starannie dobrane do potrzeb suchej skóry, jak np.

 • ekstrakt z nagietka: działa na skórę uspokajająco, łagodząco i odświeżająco
 • masło kakaowe: wygładza i działa przeciw przetłuszczaniu się skóry
 • olejek jojoby: pielęgnuje i wygładza, bogaty jest w witaminę C
 • witamina E: chroni przed szkodliwym wpływem środowiska naturalnego i wolnych rodników
 • gliceryna roślinna: zachowuje wilgotność,

ale też spełniają ostre kryteria jakościowe BDIH, kwalifikujące określony produkt do grupy kosmetyków naturalnych, biologicznych.

Po doborze składników przygotowuje się najpierw recepturę laboratoryjną oraz przeprowadza się badania mikrobiologiczne. Celem ich jest stwierdzenie ewentualnych zanieczyszczeń bakteryjnych produktu. Jeśli wszystkie badania wypadną pozytywnie wybrana grupa pracowników firmy LOGONA testuje pierwsze próbki kremów, oceniając ich właściwości, jak np. skuteczność pielęgnacyjną, zapach, konsystencję oraz wszelkie, ewentualnie występujące, nieoczekiwane reakcje skóry.

Wszystkie produkty firmy LOGONA są wytwarzane tylko z takich surowców, których głównym zadaniem jest utrzymanie jak najlepszego stanu naszej skóry.

A zatem wywodzą się one z czysto naturalnych substancji i nie zawierają:

 • żadnych syntetycznych środków konserwujących
 • żadnych syntetycznych substancji zapachowych
 • żadnych syntetycznych barwników
 • żadnych substancji pochodzących z ropy naftowej
 • żadnych roślin manipulowanych genetycznie
 • LOGONA nie prowadzi żadnych doświadczeń na zwierzętach a wszystkie zastosowane substancje są zadeklarowane na opakowaniu.

W dalszym etapie produkcyjnym przeprowadzane są tzw. testy na trwałość, celem których jest kontrola konsystencji danego produktu. Pod wpływem zmian temperatury musi on pozostać w swej konsystencji nie zmienny. Jeśli testy wypadną pozytywnie próbki kosmetyków przesyłane są do niezależnego instytutu. Tutaj - już poza terenem firmy LOGONA - przeprowadzane są dalsze testy. Jeśli i te zakończą się pozytywnie dział rozwoju zleca - już na większą skalę - produkcję danego artykułu kosmetycznego.

Proces produkcyjny

Wodę i tłuszcz miesza się w próżni w dwóch, wysoko nowoczesnych, maszynach Becomich wykonujących około 30 obrotów na minutę. Proces ten odbywa się tak długo, aż powstanie emulsja o śmietankowej konsystencji. Równocześnie dodawane są inne składniki, takie jak np. ekstrakt z kwiatów róży i olejki eteryczne. Ekstrakt z kwiatów róży wytwarzany jest w firmie LOGONA. W celu jego pozyskania są - pod wpływem ciepła - kwiaty z róży mieszane wraz z olejem, w specjalnych urządzeniach służących do ekstrakcji. Po upływie 4 - 5 dni następuje odsączenie i filtrowanie. Ekstrakt z róży jest gotowy. W homogenizatorach następuje “ubijanie” tłuszczu tak długo, aż krem uzyska elastyczną konsystencję. Gotowa masa przechowywana jest w wielkich sterylnych beczkach. Następnym etapem jest napełnianie tub kremem.

Higiena jest “najważniejszym przykazaniem”. Urządzenia służące do napełniania tub są przy każdej zmianie produktu demontowane i każdą część poddaje się w temperaturze 180° C dezynfekcji. W ten sposób samo przygotowanie maszyn "kosztuje" około 6 godz. pracy. Urządzenia napełniające posiadają wydajność w rozmiarze około 3.000 tubek na godzinę. Przed ostatecznym wprowadzeniem produktów do sprzedaży poddaje się je jeszcze tzw. kwarantannie. Żaden z produktów nie opuści tak długo firmy, dopóki nie zostanie on poddany ostatniej, intensywnej kontroli. W każdym stadium fazy napełniającej pobierane są dalsze próbki, które ponownie testowane są na zawartość bakterii. Jeśli dział mikrobiologiczny nie posiada żadnych zastrzeżeń produkty wydawane są do działu zbytu i trafiają ostatecznie do klienta.


Opracowanie: K&A Natur-Kosmetik