LOGONA mówi NIE: olejom silikonowym, mineralnym oraz estrowym jako olejom bazowym.

LOGONA konsekwentnie odrzuca oleje, które mogą obciążać skórę i które nie odpowiadają najwyższym kryteriom ekologicznym. Alternatywą dla takich olejów są stosowane przez LOGONA prawdziwe oleje roślinne, ponieważ tylko one oferują naturalne i pełne bogactwo naturalnych substancji czynnych.


Żadnych silikonów

W produktach do pielęgnacji twarzy i ciała oleje silikonowe włączane są do składu przede wszystkim jako „odżywka do skóry”. Dobrze się rozprowadzają, tworzą na skórze przepuszczalny film, dając określony efekt, czyli uczucie miękkiej skóry. Silikony nie powinny mieć jednak związku ze skórą, ponieważ nie posiadają żadnych wartości odżywczych. Do środowiska silikony przedostają się bezpośrednio lub poprzez osady/szlam, które są rozkładane na polach. Ulegają one rozkładowi tylko na wysuszonych gruntach. Przy stale wilgotnej glebie nie są zdolne do degradacji. W regionach pozbawionych oczyszczalni ścieków, czyli w większej części świata, silikony przenikają do jezior i rzek. A tam także nie jest możliwa ich degradacja. Jakie to ma znaczenie dla natury, zwierząt i człowieka nie zostało jeszcze wyjaśnione.
INCI - oznaczenia olejów silikonowych:
np. Dimethicone, Cyclopentasiloxane, CyclohexasiloxaneŻadnych olejów parafinowych / mineralnych

Oleje parafinowe otrzymywane są poprzez próżniową destylację ropy naftowej. One także nie mają korzystnego wpływu na skórę. Oleje mineralne stanowią „martwą masę”. Mogą tworzyć nieprzepuszczalny film na skórze, który ją „uszczelnia”, zakłócając przez to metabolizm komórkowy.
INCI - oznaczenia olejów mineralnych:

np. Paraffinum Liquidum, Petrolatum, Cera Microcristallina, Ozokerite, Ceresin, ParaffinŻadnych olejów estrowych jako olejów bazowych

Oleje estrowe cieszą się coraz większą popularnością jako alternatywa dla prawdziwych olejów w kosmetyce naturalnej i bio. Powód: dają znany już „efekt silikonu”.
INCI - oznaczenia olejów estrowych:

np. Caprylic/Capric Triglyceride, Dicaprylyl Ether, OctyldodecanolZ prawdziwym olejem roślinnym, takim jak olej oliwkowy czy migdałowy, oleje estrowe mają tylko jedną wspólną cechę, tj. człon nazwy, czyli „olej”. Oleje estrowe to nic innego, jak syntetyczne „wynalazki” rodem z laboratorium. Ich produkcja zaczyna się od rozszczepienia oleju roślinnego. Rozdzielone kwasy tłuszczowe łączone są następnie z gliceryną lub innymi alkoholami.
W związku z tym, że oleje estrowe powstają z materiału wyjściowego, który pochodzi z natury, tak chętnie zastępuje się nimi niestety oleje pochodzenia naturalnego w certyfikowanej kosmetyce naturalnej i bio.


LOGONA nie stosuje żadnych olejów estrowych jako olejów bazowych.
Dlaczego?

Bogactwo prawdziwych olejów”, jak mówi Heinz-Jürgen Weiland, kierownik działu Badania i Rozwój w LOGOCOS, „ zostaje w przypadku olejów estrowych nieodwracalnie utracone. Dotyczy to głównie ważnych, drugorzędnych składników roślinnych. Mają one bowiem istotny wpływ na ochronę i regenerację skóry. Dlatego jako składników bazowych nigdy nie stosujemy żadnych olejów, które oferują umniejszone działanie w porównaniu do prawdziwych olejów roślinnych.”
Opracowanie: K&A Natur-Cosmetic

Źródło: LOGOCOS Naturkosmetik AG

Kopiowanie, przetwarzanie lub powielanie treści w całości lub w części
bez zgody K&A Natur-Cosmetic stanowi naruszenie praw autorskich.