LOGONA mówi NIE: amoniakowi, nadtlenkowi wodoru, azo barwnikom oraz związkom halogenoorganicznym.

Jak wysokie może być ryzyko związane z chemicznym farbowaniem włosów potwierdzają przeprowadzane przez organy Unii Europejskiej kontrole bezpieczeństwa. Nie chodzi tu tylko o potencjalne ryzyko alergii na składniki farb chemicznych. Chodzi przede wszystkim o zagrożenie związane z substancjami rakotwórczymi i mutagennymi, które biorą udział w procesie koloryzacji włosów.


Żadnego amoniaku i nadtlenku wodoru

Rozjaśniacze oraz środki koloryzujące z amoniakiem i nadtlenkiem wodoru wnikają w strukturę włosa i niszczą ją od wewnątrz. Amoniak powoduje pęcznienie włosów i otwarcie łusek, co ułatwia przenikanie barwników do wnętrza włosów. Nadtlenek wodoru rozpuszcza naturalny pigment, niszcząc przy tym warstwę włóknistą włosów.


Żadnych azozwiązków
Azopigmenty otrzymywane są syntetycznie. Niemiecki Urząd Oceny Ryzyka już w 2008 roku wyraźnie zalecał, aby zaprzestano stosowanie barwnika CI 18050 w produktach kosmetycznych. W przypadku produktów żywnościowych, po dokonaniu ponownej kontroli przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), stosowanie tego barwnika zostało zabronione. Wyniki badań wykazały, że barwnik azowy - czerwień permanentna - w organizmie przekształcany jest w toksyczną anilinę. A rozdzielenie aniliny jest wyjątkowo niebezpieczne. Oznacza bowiem nic innego jak to, że barwniki azowe wykazują działanie rakotwórcze. Udokumentowane i potwierdzone jest także ich działanie alergenne.


Żadnych amin aromatycznych
Składnikami podstawowymi w farbach utleniających są diaminy i aminofenole. Są one znane jako aminy aromatyczne. Aby utworzyć odpowiedni barwnik, potrzebują one tzw. łącznika. Powszechnie stosowanymi bazami utleniającymi są aromatyczne związki p-fenylodiaminy lub p-aminofenolu. Barwniki nadające odcień (łączniki), jak m-aminofenol lub m-dihydroksybenzen także są związkami aromatycznymi. Prawie wszystkie aminy są substancjami toksycznymi, które odkładają się w organizmie. Aromatyczne diaminy cechuje także działanie alergenne.


Żadnych związków halogenoorganicznych
Związki halogenowe wykazują silne działanie alergenne. Są wysokoreaktywne  i mogą po wprowadzeniu do tkanek ulegać rozkładowi, odkładać się (np. w tkance tłuszczowej) i powodować uszkodzenia organów (np. wątroby). Związki halogenowe są często stosowane jako środki konserwujące.


Farby roślinne do włosów LOGONA są wolne od wszystkich syntetycznych środków konserwujących.
Nie zawierają zarówno parabenów, jak i innych syntetycznych oraz halogenowych środków konserwujących.
Opracowanie: K&A Natur-Cosmetic
Źródło: LOGOCOS Naturkosmetik AG

Kopiowanie, przetwarzanie lub powielanie treści w całości lub w części
bez zgody K&A Natur-Cosmetic stanowi naruszenie praw autorskich.