LOGONA mówi NIE: azo barwnikom, nitrozaminom, parafinowym olejom i woskom, silikonom, PEG [glikolom polietylenowym] i syntetycznym środkom konserwującym.

Syntetyczne środki barwiące, zapachowe i konserwujące oraz inne składniki, które mogą tworzyć nitrozaminy, należą do niebezpiecznych składników stosowanych w konwencjonalnej kosmetyce kolorowej.


Żadnych azobarwników

Te otrzymywane syntetycznie barwniki od wielu lat stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i są stale kontrolowane. Barwniki azowe mogą wywoływać alergie, a niektóre wykazują silne działanie toksyczne.


Żadnych nitrozaminów

Organy kontrolne wciąż wycofują z rynku wiele produktów, które zawierają nitrozaminy, szczególnie dotyczy to kosmetyków kolorowych. Większość skarg odnosi się do takich kosmetyków dekoracyjnych, jak tusze do rzęs i kredki do oczu.

Rakotwórcze nitrozaminy powstają kiedy reagują ze sobą dwie substancje - obrazowo wygląda to tak jak np. podczas grillowania tłuszcz spada na węgiel. Ponieważ nitrozaminy stanowią realne niebezpieczeństwo, kosmetyki powinny być wolne od składników, z którymi nitrozaminy mogą tworzyć groźne dla zdrowia związki. Właśnie dlatego eliminuje się z nich substancje  halogenowe, stosowane jako środki konserwujące.


Żadnych olejów i wosków
parafinowych
Oleje i woski parafinowe są produktami ropopochodnymi. Niektóre woski i oleje węglowodorowe (o niskiej lepkości i krótkim łańcuchu węglowodorowym) mogą wykazywać niebezpieczne działanie akumulacyjne (są gromadzone w organizmie). Takie mineralne oleje i woski są niestety szeroko stosowane w pomadkach do ust. Blokują oddychanie skóry i w ten sposób doprowadzają do jej trwałego przesuszenia.


Żadnych silikonów

Zanieczyszczające środowisko silikony odgrywają główną rolę w konwencjonalnej kosmetyce jako oleje w podkładach. W pomadkach do ust stosowane są w celu polepszenia przyczepności. Aby osiągnąć ten efekt, potrzebne są lekkie oleje, które w połączeniu z temperaturą skóry zaczynają odparowywać, przyczepiając barwnik do skóry.


Żadnych glikoli polietyleno
wych /PEG/
Podkłady, jak wszystkie emulsje, zawierają emulgatory, które łączą ze sobą wodę i tłuszcz. W konwencjonalnych produktach szeroko stosowane są emulgatory etoksylowane.
Opracowanie: K&A Natur-Cosmetic
Źródło: LOGOCOS Naturkosmetik AG

Kopiowanie, przetwarzanie lub powielanie treści w całości lub w części
bez zgody K&A Natur-Cosmetic stanowi naruszenie praw autorskich.