Jak prawidłowo dobrać odcień farby?
Wynik koloryzacji może być bardzo różny, w zależności od typu włosów. Im delikatniejsze i jaśniejsze włosy, tym farba szybciej i intensywniej je koloryzuje. Aby ustalić naturalny odcień oraz ocenić grubość włosów należy skonsultować się z fryzjerem. 


> Próba na kosmyku włosów

Przy pierwszym farbowaniu stanowczo poleca się najpierw wykonać próbę na kosmyku, która pozwoli ocenić jak długo farba powinna oddziaływać na włosy, aby uzyskać oczekiwany kolor. Dla próbki należy wymieszać około małej łyżeczki proszku z ok. 30 ml wrzącej wody lub herbaty.


> Paleta odcieni

Paleta odcieni przedstawia możliwe rezultaty farbowania roślinnymi farbami LOGONA. Jest to paleta orientacyjna, bowiem uzyskany odcień uzależniony jest od stanu i grubości włosów, a także od tego jakimi środkami są one pielęgnowane.


Jaka ilość farby potrzebna jest  przy określonej długości włosów?

Dla włosów średniej długości (do ramion) konieczne jest użycie jednego opakowania farby w proszku lub w kremie, dla dłuższych włosach przy pierwszym zastosowaniu poleca się zastosowanie dwóch opakowań. Przy pierwszej koloryzacji zwykle zużywa się więcej farby. Przy kolejnych koloryzacjach ilość farby należy dostosować do potrzeb (w zależności od tego, czy jest to farbowanie tylko odrostów czy też całej długości włosów).


Czy roślinne farby do włosów LOGONA poleca się także do siwych włosów?

Zasadniczo farby roślinne polecane są do farbowania siwych włosów, jednak czysto naturalne składniki farb nie dają zbyt wielu możliwości. Z powodu swojej szczególnej budowy, siwe włosy po farbowaniu farbami roślinnymi zawsze pozostają jaśniejsze aniżeli pozostałe. Jednakże, w zależności od udziału siwych włosów, możliwe jest uzyskanie bardzo naturalnych odcieni (melanżu).

Ponieważ roślinne farby przylegają do każdego pojedynczego włosa, rezultat wypada tym jaśniej im jaśniejsze (lub im bardziej siwe) są włosy. Z tego też powodu czasem potrzebne jest kilkukrotne farbowanie zanim uzyska się wymarzony rezultat farbowania.


> Wskazówki pomocne przy koloryzacji włosów siwych:

Przy farbowaniu siwych włosów zdecydowanie zaleca się wykonanie próby na kosmyku.

Jeśli na siwych włosach chcemy osiągnąć ciemny, intensywny odcień może się okazać, że niezbędne będzie kilkukrotne farbowanie. Pomiędzy następującymi po sobie koloryzacjami powinno być co najmniej 12 godzin przerwy.

Do osiągnięcia ciemnego odcienia podstawą może być kasztanowy brąz. Następnie, aby kolor był bardziej intensywny, poleca się odcień brązowa umbra.

Brązowa umbra może być z kolei przyciemniona czarną henną. W połączeniu z brązową umbrą udział farby czarna henna nie powinien jednak przekraczać 30%. Wskazane jest, aby do podanej proporcji dochodzić powoli, zaczynając najpierw od 10% (ok. 1 łyżka stołowa) farby czarnej. Czas oddziaływania farby, czyli 2 godziny, powinien być zawsze utrzymany, nawet przy kilkukrotnym farbowaniu.
UWAGA: Farba czarna przy włosach siwych powinna być stosowana wyłącznie w połączeniu z innymi odcieniami, nigdy sama!


Przy włosach blond z udziałem siwych można użyć farby złoty blond dla rezultatu z nieznacznym udziałem miedzianego (ciepły odcień blondu) lub sahara dla odcienia rudego. Złoty blond, tak jak inne farby, powinno się trzymać na włosach 2 godziny, natomiast sahara od 15 do maksymalnie 30 minut.
UWAGA: Rozjaśnienie włosów czysto naturalnymi, roślinnymi farbami LOGONA nie jest możliwe!Na co należy zwrócić uwagę przy włosach po trwałej ondulacji?

Zasadniczo poleca się farbować włosy od razu po ondulacji, ponieważ farbowanie roślinne wypielęgnuje strukturę włosa, uszkodzoną podczas trwałej ondulacji.


Czy farby roślinne LOGONA mogą być stosowane na włosy farbowane farbami chemicznymi?

Farby roślinne LOGONA mogą być stosowane na włosy farbowane farbami chemicznymi. Należy najpierw ufarbować próbny kosmyk, aby sprawdzić wynik koloryzacji i uniknąć niepożądanego koloru. Zawarte w farbach chemicznych silikony uniemożliwiają przyczepność roślinnych pigmentom, co może spowodować spłynięcie farby i brak efektów koloryzacji. Dlatego też wskazane jest, aby przed farbowaniem przygotować włosy preparatem Color Plus, który dokładnie oczyści włosy.


Czy można mieszać roślinne farby do włosów LOGONA?

Różne odcienie farb jak najbardziej można mieszać. W zakresie odcieni czerwonych i brązowych możliwe są wszelkie kombinacje. Farbą czarna henna można przyciemnić takie kolory, jak: orzechowo-kasztanowy, kasztanowy brąz, mahoń, brąz naturalny oraz brązowa umbra. Z mieszaniny złotego blondu i sahara uzyskać można odcienie pomiędzy złotymi i rudawymi.

Możliwe jest także mieszanie obu rodzajów farb: kremowych z tymi w proszku.


Jakie przygotowania należy poczynić przed rozpoczęciem farbowania?

Aby optymalnie przygotować włosy do farbowania farbami roślinnymi LOGONA, poleca się użycie preparatu Color Plus. Ta mieszanka zielonej mineralnej glinki i ekstraktu z liści brzozy uwalnia włosy od wszelkich pozostałości po preparatach pielęgnujących i stylizujących, jak również łupieżu i nadmiernego tłuszczu. Działa w taki sposób, że farba może dokładniej i lepiej przylegać do włosa.

Roślinne farby w proszku należy wymieszać z wrzątkiem albo w celu wzmocnienia intensywności koloru: z czarną herbatą, kawą (odcienie ciemne) lub czerwonym, wytrawnym winem (odcienie rudości). Farby do włosów Color Cremes mają kremową formułę gotową do użycia.


> Wskazówki odnośnie farbowania nasady włosów i odrostów

Aby uniknąć zabarwienia skóry głowy u nasady włosów, powinno się użyć bardzo tłustego kremu, np. kremu witaminowego z bio-awokado, który należy wsmarować wokół nasady, a następnie ułożyć w tym miejscu kawałki waty. Jeśli mimo wszystko skóra zostanie zabarwiona, kolor powinien w krótkim czasie sam się zmyć. Ewentualnie można go usunąć stosując mieszankę soku z cytryny i oleju roślinnego.

Roślinne farby do włosów LOGONA są farbami, których rezultat długo się utrzymuje. Po około 5-6 tygodniach kolor łagodnie traci na intensywności. Jednak kontrast pomiędzy nowo wyrastającymi a ufarbowanymi włosami jest bardziej subtelny aniżeli w przypadku farb chemicznych.

Jeśli chodzi o farby w kremie,  farbowanie odrostów to nic prostszego – farbę nakłada się na nie prosto z tubki. Także w przypadku farb w formie proszku farbowanie odrostów jest bardzo łatwe. Najpierw należy jedną część farby nałożyć tylko na odrosty. Po upływie połowy czasu działania farby, należy nanieść drugą część mieszanki na całe włosy, aby odświeżyć odcień.


Ile czasu należy trzymać na włosach roślinne farby LOGONA?

Farby te powinny pozostać na włosach (w zależności od odcienia i oczekiwanych rezultatów) od 15 minut do 2 godzin. Zasadniczo, przy włosach grubych i/lub ciemnych powinno się trzymać farbę dłużej, aniżeli przy włosach delikatnych i/lub koloru blond. Wykonanie próby na pasemku pozwoli sprawdzić, jaki czas będzie potrzebny do uzyskania oczekiwanego odcienia. Zalecany, minimalny czas oddziaływania określony jest na każdej etykiecie i ulotce farb.


> Połyskujące refleksy, czyli pasemka z roślinnymi farbami do włosów LOGONA

Dzięki roślinnym farbom LOGONA można uzyskać całkowicie naturalne refleksy na już ufarbowanych włosach, ale także na naturalnym kolorze.
  - przy włosach jasny blond  z pomocą jasno rudych pasemek można uzyskać efekt koralu
  - przy włosach od średniego do ciemnego blondu z pomocą czerwonych pasemek wyczarować można rubinowy odcień
  - przy jasno-brązowym naturalnym odcieniu z pomocą czerwonych pasemek możliwe jest uzyskanie akcentów
    mahoniowych
  - przy włosach ufarbowanych na kolory mahoń lub orzechowo-kasztanowy, poprzez pasemka w kolorze czarnym, uzyskać
    można interesujący kontrast i czarno-brązowe połyskujące refleksy.

Aby ufarbować pasemka należy po prostu wydzielić pasma, nanieść równomiernie farbę i zawinąć je w folię aluminiową. Czas działania jest taki sam, jak w przypadku farbowania całych włosów. Na koniec należy ostrożnie je spłukać ciepłą wodą, albo umyć preparatem przeznaczonym do utrwalenia koloru - Color Conditioner.


Co należy zrobić, aby wydłużyć trwałość i intensywność kolorów?

Aby utrwalić koloryzację oraz zwiększyć intensywność kolorów, zalecane jest zastosowanie od razu po farbowaniu, zamiast zwykłego szamponu, preparatu Color Conditioner. który dzięki olejkowi z nasion łopianu, betainom oraz proteinom pszenicy zapewni intensywny, długotrwały i lśniący kolor. Preparat ten pomiędzy kolejnymi koloryzacjami, może być stosowany jako intensywnie pielęgnująca odżywka.

Idealne do mycia włosów pomiędzy kolejnymi farbowaniami są koloryzująco-pielęgnujące szampony LOGONA: rumiankowy pielęgnuje włosy blond, z henną rozświetla włosy rudawe i brązowe, a szampon orzechowy nadaje włosom brązowym fascynujący połysk. Koloryzujące szampony pielęgnujące zawierają ekstrakty roślinne, które pogłębiają kolor, przedłużają efekt farbowania oraz intensywnie pielęgnują włosy. Można nimi rozświetlić także naturalny kolor włosów. Samymi szamponami nie da się jednak zastąpić tradycyjnego farbowania.Jak dodatkowo można pielęgnować włosy poddane koloryzacji farbami roślinnymi LOGONA?

Dla lepszego rozczesywania zaleca się stosowanie odżywek (np. odżywki z proteinami pszenicznymi lub regenerującej z olejem jojoba).

Przy problemach z szybko przetłuszczającymi się włosami, wrażliwą skórą głowy czy łupieżem poleca się odżywkę ziołową. Dodaje ona włosom objętości oraz nadaje aksamitny połysk. Czysto roślinne składniki pielęgnują skórę głowy oraz wzmacniają strukturę włosów.
UWAGA: Odżywka ziołowa nie jest polecana do włosów siwych i jasnego blondu.Jak długo utrzymuje się efekt koloryzacji po użyciu farb roślinnych LOGONA?

Efekty farbowania powinny utrzymać się około 5-6 tygodni, w zależności od częstotliwości mycia. W miarę mycia włosów kolor po prostu stopniowo traci na intensywności, a "odcięcie" pomiędzy włosami farbowanych a odrostami jest niezauważalne. Ważne, aby do mycia włosów stosować wyłącznie szampony roślinne, nie zawierające detergentów (a więc SLS, SLES, SCS, itp.), które to środki przyspieszają spłukanie farby i działają destrukcyjnie na strukturę włosa.


Czy intensywność koloru wydłuża się jeśli włosy farbuje się częściej?

Intensywność koloru może być wzmacniana poprzez farbowanie w krótkich odstępach czasu. Ponieważ efekty roślinnej koloryzacji muszą ustabilizować się pod wpływem tlenu, powinno się zawsze robić minimum 12-godzinną przerwę pomiędzy kolejnymi farbowaniami.


Jak długo roślinne farby do włosów LOGONA są przydatne do użycia?

Produkt, który nie został otwarty, należy zużyć w ciągu 36 miesięcy od daty produkcji (dotyczy to farb w proszku). Jeśli po koloryzacji została nam jeszcze farba, opakowanie należy szczelnie zamknąć, schować w miejscu suchym i zaciemnionym, a zużyć maksymalnie w ciągu 6 miesięcy od momentu pierwszego otwarcia (dotyczy to zarówno farb w proszku, jak i kremowych). Natomiast jeśli do koloryzacji przygotowano mieszankę farb i nie została ona zużyta, nie należy jej przechowywać.


Co może być przyczyną tego, że farbowanie się nie przyjmie?

Istnieje kilka powodów, dla których włosy w nielicznych przypadkach nie przyjmują farby. Przy zdrowych włosach z nienaruszoną, gładką powierzchnią może zdarzyć się, że pigmenty nie znajdą na niej punktu zaczepienia, przez co nie będą mogły się utrzymać. W tym przypadku zalecane jest przygotowanie włosów preparatem Color Plus.

Być może przed farbowaniem zostały użyte produkty, które pozostawiają na włosach tzw. film (lakier, płyn do stylizacji lub inny preparat pielęgnujący, zawierający silikon). Przez to na włosach tworzy się gładka powierzchnia, która uniemożliwia pigmentom przyczepność. Zawartość sylikonu można sprawdzić na liście składników produktu (INGREDIENTS lub INCI), pod pojęciami kończącymi się na „-cone” (np.: „Cyclomethicone” lub „Dimethicone”). W tym przypadku radzi się, aby zaprzestać stosowania produktów zawierających silikony, a włosy przygotować do farbowania preparatem Color Plus.

Warto w tym miejscu podkreślić, że wszystkie produkty do pielęgnacji włosów LOGONA są wolne od silikonów. Jest jedno z kryteriów, aby uzyskać znak BDIH „Certyfikowane kosmetyki naturalne”, który to znak posiadają wszystkie produkty marki LOGONA.

Czasem, aby uzyskać efekty koloryzacji należy po prostu wydłużyć czas oddziaływania farby. Może się tak dziać w przypadku włosów ciemnych i grubych.


Co zrobić, jeśli rezultat farbowania nie odpowiada oczekiwaniom?

Przede wszystkim aby uniknąć niepożądanego koloru, należy najpierw wykonać próbę na paśmie włosów.

Jeżeli zdarzy się, że ostatecznie kolor wyszedł inny niż oczekiwany, należy po upływie 12 godzin od pierwszego farbowania jeszcze raz pofarbować tym samym lub ciemniejszym odcieniem lub też wydłużyć czas koloryzacji.
UWAGA: Rozjaśnienie włosów czysto naturalnymi, roślinnymi farbami nie jest możliwe.Czy można stosować roślinne farby LOGONA w okresie ciąży i laktacji?

Farby roślinne LOGONA nie zawierają składników chemicznych, są wyjątkowo łagodne. Farbowanie roślinnymi farbami w czasie ciąży i karmienia piersią nie jest jest szkodliwe, a działań ubocznych dotąd nie zauważono.


Co trzeba koniecznie wziąć pod uwagę przy koloryzacji farbami roślinnymi LOGONA?

  - farby te nie rozjaśniają włosów
  - w przypadku uszkodzeń skóry głowy nie powinno się farbować włosów (w skrajnych przypadkach ekstrakty mogą
    podrażnić skórę głowy)
  - proszę uważać, aby nie wdychać proszku farby
  - roślinne farby nie nadają się do malowania ciała
  - roślinne farby nie nadają się do malowania brwi i rzęs
  - reszty mieszanki wykonanej do farbowania nie należy przechowywać
  - jeśli włosy były wcześniej farbowane chemicznie, należy zawsze wykonać próbę na kosmyku
  - odcień złoty blond przy przygotowywaniu mieszanki może mieć kolor lekko czerwony. Spowodowane jest to zawartością
    liści hibiskusa i nie ma wpływu na końcowy efekt farbowania.
  - farba czarna henna może być stosowana tylko do włosów ciemno brązowych lub czarnych, w przeciwnym razie może
    powstać efekt niepożądany.
  - farby czarna henna nie należy stosować bezpośrednio na siwe włosy; może być stosowana wyłącznie w mieszance
    ciemnymi odcieniami
  - farba sahara powinna oddziaływać na włosy maksymalnie do 30 minut, aby uniknąć niepożądanego, intensywnie
    rudego odcienia