Certyfikowane kosmetyki naturalne

BDIH - Zrzeszenie niemieckich firm przemysłowych i handlowych, zajmujących się produkcją naturalnych preparatów leczniczych, makro-mikroelementów wywodzących się z czysto naturalnych substancji, towarów pochodzenia naturalnego oraz naturalnych kosmetyków pielęgnacyjnych. BDIH zostało powołane do życia jesienią 1996 roku.

W początkach lat dziewięćdziesiątych produkty naturalne cieszyły się w Niemczech coraz większym uznaniem konsumentów. "Pod płaszczykiem eko" wiele nowych firm starało się wykorzystać istniejący trend. Tak zrodziła się idea utworzenia BDIH. Zrzeszenia to definiuje po raz pierwszy w Niemczech kryteria jakościowe.

Kwalifikują one przynależność min. produktów kosmetycznych do kosmetyki naturalnej, do kosmetyki "bio". Zrzeszenie to przeprowadza także regularną ich kontrolę.

Tylko nieliczne firmy, w tym LOGONA, zakwalifikowały się od samego początku do posiadania znaku jakościowego BDIH.

Znak ten widoczny jest na każdym opakowaniu i jest on gwarancją kontrolowanego, czysto biologicznego produktu kosmetycznego.


Najważniejsze kryteria kontroli kosmetyków naturalnych

  • Zastosowane surowce roślinne pochodzą z kontrolowanych upraw biologicznych (kbu) lub z kontrolowanych "dzikich zbiorów".
  • Użycie surowców zwierzęcych jest dozwolone tylko wtedy gdy są one pozyskane od zwierząt żyjących np. wełna owcza, możliwie z ekologicznych hodowli. Wyjątek stanowią: chitosan, karmin, jedwab.
  • Użycie soli nieorganicznych i surowców mineralnych dozwolone jest tylko w nielicznych wyjątkach.
  • Do produkcji kosmetyków naturalnych można, lecz tylko z ograniczeniem, stosować takie surowce, jak np. emulgatory i tenzydy uzyskiwane metodą hydrolizy, uwodornienia lub estryfikacji z następujących substancji naturalnych: tłuszcze, oleje i wosk, lecytyna, lanolina, mono-, oligo- i polisacharydy, jak również proteiny i lipoproteiny.
  • Nie należy stosować, syntetycznych barwników, syntetycznych substancji zapachowych, surowców etoksylowanych, silikonów, jak również parafiny i innych produktów naftowych.
  • Normatywa ISO-9235 reguluje kryteria dopuszczające zastosowanie naturalnych substancji zapachowych.
  • Mikrobiologiczną czystość produktów zapewniają przede wszystkim w pełni naturalne środki konserwujące. Dopuszczalne są również określone substancje konserwujące identyczne z naturalnymi, które muszą być jednak wykazane w składzie.
  • Sterylizacja surowców organicznych i produktów kosmetycznych w drodze radioaktywnego naświetlania jest nie dozwolona.
  • Jasno sformułowane sposoby produkcji zgodne z prawami natury, ukierunkowana edukacja konsumencka, całkowita rezygnacja z doświadczeń nad zwierzętami i inżynierii genetycznej, a także ekologiczna tolerancja w odniesieniu do surowców, sposobów produkcji, wyrobów gotowych i zbytu kosmetyków naturalnych - to pierwszoplanowe cele tychże wytycznych.
  • Sprawdzanie zgodności z powyższymi kryteriami dokonywane jest regularnie przez Niezależny Instytut Kontroli. Działalność swą dokumentuje on znakiem "Certyfikowany Kosmetyk Naturalny".

Pełne wytyczne odnoszące się do "Kontroli w kosmetyce naturalnej według BDIH" znajdziecie Państwo w Internecie w języku niemieckim pod adresem:
www.kontrollierte-naturkosmetik.de


Opracowanie: K&A Natur-Cosmetic


Źródło:
- LOGOCOS Naturkosmetik AG
- www.bdih.de
- http://www.kontrollierte-naturkosmetik.de/e/bdih.htm