Certyfikowane kosmetyki naturalne

BDIH - Zrzeszenie niemieckich firm przemysłowych i handlowych, zajmujących się produkcją naturalnych preparatów leczniczych, makro-mikroelementów wywodzących się z czysto naturalnych substancji, towarów pochodzenia naturalnego oraz naturalnych kosmetyków pielęgnacyjnych. BDIH zostało powołane do życia jesienią 1996 roku.

W początkach lat dziewięćdziesiątych produkty naturalne cieszyły się w Niemczech coraz większym uznaniem konsumentów. "Pod płaszczykiem eko" wiele nowych firm starało się wykorzystać istniejący trend. Tak zrodziła się idea utworzenia BDIH. Zrzeszenia to definiuje po raz pierwszy w Niemczech kryteria jakościowe.

Kwalifikują one przynależność min. produktów kosmetycznych do kosmetyki naturalnej, do kosmetyki "bio". Zrzeszenie to przeprowadza także regularną ich kontrolę.

Tylko nieliczne firmy, w tym LOGONA, zakwalifikowały się od samego początku do posiadania znaku jakościowego BDIH.

Znak ten widoczny jest na każdym opakowaniu i jest on gwarancją kontrolowanego, czysto biologicznego produktu kosmetycznego.

Najważniejsze kryteria kontroli kosmetyków naturalnych

 • Zastosowane surowce roślinne pochodzą z kontrolowanych - biologicznych upraw (kbu) lub z kontrolowanych "dzikich zbiorów".
 • Użycie surowców zwierzęcych jest dozwolone tylko, jeśli są one pozyskane od zwierząt żyjących np. wełna owcza, możliwie z ekologicznych hodowli. Wyjątek stanowią: chitosan, carmin, jedwab.
 • Użycie soli nieorganicznych i surowców mineralnych dozwolone jest tylko w nielicznych wyjątkach.
 • Do produkcji kosmetyków naturalnych można, lecz tylko z ograniczeniem, stosować takie surowce, jak np. emulgatory i tensydy uzyskiwane metodą fizyczną lub bio-technologiczną z następujących substancji naturalnych: tłuszcze, oleje i wosk, lecytyna, lanolina, sacharydy, proteiny i lipoproteiny.
 • Mikrobiologiczną czystość produktów zapewniają przede wszystkim naturalne systemy konserwujące. Dopuszczalne są również określone naturalno-podobne substancje konserwujące, które muszą być wówczas wykazane w składzie.
 • Sterylizacja surowców organicznych i produktów kosmetycznych w drodze radioaktywnego naświetlania jest nie dozwolona.
 • Jasno sformułowane sposoby produkcji zgodne z prawami natury, docelowe uświadamianie konsumentów, całkowita rezygnacja z doświadczeń nad zwierzętami i manipulacji genetycznej, a także ekologiczna tolerancja w odniesieniu do surowców, sposobów produkcji, wyrobów gotowych i zbytu kosmetyków naturalnych - to pierwszoplanowe cele tychże wytycznych.
 • Nie stosuje się żadnych syntetycznych barwników, syntetycznych substancji zapachowych, silikonu, parafiny i żadnych produktów pochodzących z ropy naftowej.
 • Francuska normatywa  "Matieres premieres aromatique d'origin naturelle NFT 75-006" reguluje kryteria dopuszczające zastosowanie naturalnych substancji zapachowych.
 • Stosowanie się do powyższych kryteriów jest ściśle kontrolowane przez Niezależny Instytut Kontroli
  Działalność swą dokumentuje on znakiem "Kontrolowany produkt kosmetyczny".
 • Pełne wytyczne odnoszące się do "Kontroli w kosmetyce naturalnej według BDIH" znajdziecie Państwo w Internecie w języku niemieckim pod adresem: www.kontrollierte-naturkosmetik.de

Opracowanie: K&A Natur-Cosmetic

Źródło:
- LOGOCOS Naturkosmetik AG
- www.kontrollierte-naturkosmetik.de/index_d.htm